Augustów – atrakcje i historia miasta

Leżący w północno-wschodniej Polsce Augustów to jedno z ciekawszych miast na turystycznej mapie naszego kraju. Dzięki wyjątkowo atrakcyjnemu położeniu oraz pięknej otaczającej miejscowość przyrodzie, jest to bardzo silny magnes na coraz liczniej odwiedzających miasto turystów. Warto zatem zwrócić uwagę na to niezwykłe miejsce na mapie Podlasia.

Zgodnie z obowiązującą legendą, miasto zawdzięcza swoją nazwę królowi Polski Zygmuntowi II Augustowi i jego romansowi z Barbarą Radziwiłłówną. To właśnie na terenie dzisiejszego Augustowa miało mieć miejsce pierwsze spotkanie tych historycznych kochanków. Jednak prawda historyczna wygląda nieco inaczej. Bowiem już w roku 1546 królowa Bona prowadziła działania w celu umiejscowienia w tym regionie miasta, które początkowo miało mieć nazwę Zygmuntowo. Faktycznie jednak Augustów został zasiedlony w roku 1555, a prawa miejskie otrzymał w roku 1557. Jego położenie na szlaku via baltica, czyli trasie łączącej Skandynawię, kraje Bałtyckie i południową Europę jest ogromnym ekonomicznym atutem. Szczególnie z uwagi na perspektywę rozwoju tego ciągu komunikacyjnego przez Europę. Augustów jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem pod względem turystycznym. Można uznać, iż jest to turystyczna stolica Podlasia, która zdobywa coraz szersze zainteresowanie wśród turystów nie tylko z Polski. Na uwagę zasługuje stale doskonalona baza wypoczynkowa. Już od okresu powojennego były prowadzone prace nad infrastrukturą turystyczną w Augustowie. 

Augustów czerpie pełnymi garściami z otaczającej go przyrody. Dzięki otaczającym miasto jeziorom, jest to doskonały punkt do tego, by uprawiać tutaj sporty wodne oraz mniej lub bardziej aktywnie wypoczywać nad wodą. Dzięki szeroko dostępnym wypożyczalniom sprzętów, turyści mają mnóstwo możliwości do tego, by korzystać z okolicznych akwenów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kajaków, przez motorówki, żaglówki, skutery wodne aż po elektryczne wyciągi nart wodnych. Osoby, które chcą połączyć różne formy aktywności turystycznej, mogą skorzystać z możliwości rejsu po jeziorach regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>