Bazy wypadowe w Bieszczady – Wetlina

Wetlina jest wioską znaną na turystycznej mapie Polski. Wieś znajduje się na terenie województwa podkarpackiego, w powiecie leskim, w gminie Cisna. Przez wieś przepływa potok o nazwie Wetlina. Nazwa osady wywodzi się od rodzaju wierzby, którą w języku ukraińskim określano mianem „wetlyna”. Wetlina umiejscowiona jest na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, przy czym doceniana jest przez turystów wyłącznie przez jej niesamowite położenie. Ta baza wypadowa w Bieszczady każdego roku jest mocno oblegana, ale przyjezdni pojawiają się we wsi o różnych porach roku – tak więc sezon turystyczny trwa tutaj non stop. Mniejsze natężenie ruchu może występować poza okresem letnich wakacji lub ferii zimowych, co też jest wykorzystywane przez amatorów ciszy i spokoju. W Wetlinie kwitnie turystyka weekendowa – ludzie coraz chętniej zostawiają za sobą miasto i korzystają z każdej wolnej chwili, by móc obcować z naturą.

Baza noclegowa w Wetlinie

Noclegi Wetliny – – to rewelacyjna propozycja dla wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez pobytu w Bieszczadach. We wsi znajdują się liczne punkty gastronomiczne, dzięki którym turyści nie muszą martwić się o wyżywienie.

Wielki pan na włościach

Wioska najprawdopodobniej powstała w XVI wieku. Wiadome jest, że jej właścicielem był jeden z najpotężniejszych ludzi tamtych czasów – Piotr Kmita Sobieński herbu Szreniawa (zbudował między innymi zamek w Lesku). Po jego śmierci wieś odziedziczyła jego żona, Barbara Kmita. Następnie Wetlina przeszła w ręce brata Barbary, która zmarła bezdzietnie. W połowie XIX wieku wioskę nabył przedstawiciel rodu Krasickich. Po wybuchu II wojny światowej najwięcej zła z rąk okupanta zaznały rodziny żydowskie, ale prawdziwa zmora pojawiła się wraz z wejściem wojsk radzieckich tuż przed zakończeniem wojny. Po wojnie zniszczona została cerkiew pod wezwaniem Chrystusa Króla. Cerkiew wybudowano na miejscu starszej z XVIII wieku. Jedyna pamiątka z tej świątyni to ikona, która obecnie znajduje się w Sanoku.

W drodze na Połoninę Wetlińską

Bieszczady to raj dla wędrowców i ludzi spragnionych ucieczki od cywilizacji. Połonina Wetlińska to w rzeczy samej bezkresne pustkowie – nie ma tutaj żadnej roślinności prócz traw. Stąd też wzięło się określenie, że Połonina jest zieloną pustynią. Jej najwyższym szczytem jest Roh (1255 m n.p.m.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>