Co warto wiedzieć na temat Międzygórza?

Międzygórze to bardzo ciekawa wieś wypoczynkowo-turystyczna, położona w Sudetach Wschodnich, nieopodal zbocza Śnieżnika. Świetnie się nadaje jako cel wycieczek dla tych, którzy lubią górskie wędrówki i chcą odpocząć podczas urlopu na łonie natury. Miejscowość jest doskonałą bazą noclegową i wypadową do wycieczek w góry. Liczne domy wczasowe i pensjonaty przyjmują gości i zapewniają im odpowiednie noclegi.

Międzygórze może się również pochwalić tym, że znajdują się tu dwa wyciągi narciarskie – z tego też względu w sezonie zimowym cieszy się ona wielką popularnością wśród miłośników narciarstwa. Po zamieszkałej tu przed drugą wojną światową niemieckiej ludności pozostała charakterystyczna zabudowa w stylu tyrolskim: drewniane lub kamienno-drewniane domy z pięknymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami. Wioskę otaczają lasy bukowe i świerkowe oraz liczne skałki, okolica jest więc niezwykle malownicza. Te widoki zachwycą każdego. Jedną z największych zalet tych terenów jest duża liczba szlaków turystycznych, przebiegających przez wioskę.

Oprócz tego znajdziemy tu kilka bardzo znanych obiektów, które koniecznie powinniśmy zobaczyć. Jednym z nich jest słynna kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, która znajduje się na górze Igliczna. Warto także wybrać się na tutejszą zaporę przeciwpowodziową. Powinniśmy również zobaczyć wodospad Wilczki. Obecnie ma on 22 metry wysokości. Do 1997 roku był sztucznie podwyższony przez Niemców i miał formę kaskady, przez co jego wysokość wynosiła 27 metrów. Był wtedy najwyższym wodospadem w Sudetach, na równi z karkonoskim Wodospadem Kamieńczyka. Sztuczne podwyższenie wytrzymało do wielkiej powodzi z 1997 roku.

Miejscowość ma dość długą historię, bo powstała na terenach, na których w XVI wieku węglarze i drwale założyli osady. Czasy największego rozwoju wsi to wiek XIX – przyczyniła się do tego głównie księżna Marianna Orańska, za sprawą której wioska stała się popularną miejscowością klimatyczną. Ten dawny niemiecki kurort w roku 1945 został włączony do Polski. W roku 1946 oficjalnie zatwierdzono jego polską nazwę. Jednymi z najciekawszych tutejszych budynków są domy wczasowe „Gigant” i „Gigant II”, zabytkowy drewniany kościółek z XVIII wieku oraz dawny budynek poczty, który wyremontowano i miał być przekształcony w luksusowy pensjonat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>