Czarci Młyn – atrakcje Świeradowa Zdroju

Jeśli nie odwiedziłeś jeszcze malowniczych okolic Świeradowa-Zdroju, to z pewnością jest na to najwyższa pora.  Na terenie owej miejscowości znajduje się też wiele interesujących miejsc, które warto jest zobaczyć. Z pewnością jednym z nich jest Czarci Młyn.

Historia tego obiektu sięga roku 1890, czyli czasu na kiedy datuje się jego powstanie. Jego najbardziej fundamentalne wyposażenie pochodzi jeszcze z okresu jego budowy. Urządzenia i maszyny są typowe dla gospodarczych sprzętów z przełomu wieków XIX i XX, a budownictwo przypomina to z pogranicza czesko-śląskiego. Obecnie owa budowla jest jednym z elementów produkcyjnego skansenu nazywanego Muzeum Chleba. W tym z kolei miejscu nie tylko mieszkańcy, ale i turyści mogą być świadkiem cyklu produkcji pieczywa, które kiedyś było wykorzystywane przez młynarzy. Można przyjrzeć się praktycznie wszystkim momentom począwszy od przetworzenia pszenicy, poprzez wyrabianie odpowiedniego ciasta, a na wypiekach skończywszy. Dodatkowo w chlebowej sali przybyli tu turyści mogą zetknąć się z potężnym, ponad 100-letnim chlebowym piecem, który jest sprawny do dnia dzisiejszego, i w którym jeszcze raz na jakiś czas wypieka się pieczywo.

Chyba nikogo nie dziwi fakt, iż także i z tym miejscem związana jest legenda. Otóż zgodnie z jej słowami na terenie miejscowości przed wieloma laty żył młodzieniec imieniem Bożydar, który za swe oszczędności postanowił wykupić ziemię i postawić młyn wodny. Funkcjonował on bardzo sprawnie przez wszystkie miesiące, pomijając jedynie te zimowe. W związku z tym klienci coraz częściej zaczęli się od niego odwracać i korzystali z usług innych młynów. Bożydar bardzo długo borykał się z owym problemem i pewnego razu zwierzył się z niego przypadkowo poznanemu człowiekowi. Ów wędrowiec doradził mu, aby wyszedł o północy na Czarną Kopę i wyrył w kamieniu pierwszą literę swego imienia. Ku zaskoczeniu wszystkich młyn zaczął coraz lepiej prosperować. Jego kolejny problem dotyczył braku miłości. Również i tym razem wędrowiec poradził mu, by wyrył kolejną literę. Także i tym razem jego sytuacja uległa radykalniej poprawie. Poznał on uroczą damę i wkrótce potem wyprawiono wesele. Po raz trzeci nieznajomy pojawił się, gdy Bożydar był u schyłku swego życia. Zaprowadził go pod Czarną Kopę, gdzie rozsunęły się skały i czart wtrącił go do czeluści piekielnych. Mówiono, iż własną ręką na owej skale podpisał na siebie wyrok. Po latach młyn spłonął, a na jego miejscu wymurowano nowy, który na pamiątkę owych wydarzeń nazwano czarcim.

To uzdrowiskowe miasto położone na terenie województwa dolnośląskiego było wręcz stworzone z myślą o zdrowym i aktywnym wypoczynku. Można tu i w okolicach znaleźć wiele różnych ofert wypoczynku ( tutaj noclegi Świeradów Zdrój), zarówno droższych, jak i swojskich i niedrogich. Nie ma się więc co dziwić, iż co roku miasto to jest celem coraz większego grona przybywających w te rejony turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>