Hallerówka we Władysławowie

Hallerówka to obowiązkowy punkt do zwiedzenia i poznania dla wszystkich wczasowiczów spędzających wakacje we Władysławowie. Jeśli zdecydowalibyście się na noclegi i urlop we Władysławowie i dysponowali wolnym czasem, koniecznie odwiedźcie właśnie to miejsce i to w pierwszej kolejności.

Czym jest Hallerówka?

Hallerówka to niewielka willa z drewna, która pochodzi z lat 20-tych XX wieku (dokładnie z roku 1922). Nazwę swą zawdzięcza generałowi Hallerowi, który był właścicielem willi. To właśnie tutaj spędzał on wakacje z rodziną. Parcela pod budowę została przekazana Hallerom przez ppłk. Henryka Bagińskiego, który zakupił ziemię od mieszkańca Wielkiej Wsi. Wokół willi powstało letnisko, które nazwane zostało Hallerowem.

Gdzie szukać willi generała Hallera?

Willa usytuowana jest przy ulicy Morskiej 6. Od roku 1990 stanowi ona Centrum Pamięci generała Józefa Hallera i jego żołnierzy, jako Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

Historia miejsca

Józef Haller spędzał w willi wakacje wraz ze swoją rodziną. Przybywali tu również na biwak harcerze, członkowie młodzieżowych organizacji oraz liczni goście zapraszani przez gospodarzy.

Po II wojnie światowej Hallerówka znalazła się we władaniu Miasta Władysławowo w funkcji lokalu komunalnego. Od roku 1981 Hallerówka weszła pod władanie Zarządu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w roli siedziby muzeum. Powstało tu wówczas Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii. Kolejną zmianę przyniósł rok 2013, kiedy to Hallerówka stała się oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

Co można zobaczyć w Hallerówce?

Zwiedzający Muzeum mają okazję zobaczyć stałą wystawę Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960). To w głównej mierze pamiątki po generale Hallerze i jego żołnierzom. Ponadto są tu udostępniane ciekawe wystawy, m.in.:
•    „Letnicy przyjeżdżają… Wypoczynek letni na Ziemi Puckiej 1880 – 1980”
•    „Augustyn Necel (1902 – 1976). Rybak, pisarz i gawędziarz kaszubski”
•    „Leon Golla – wyrzeźbiony rybacki świat”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>