Kaczawskie muzea

Góry Kaczawskie to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd nie tylko dla tych, którzy lubią piesze i rowerowe wycieczki, ale i dla osób, które są miłośnikami zwiedzania. Na uwagę zasługują przede wszystkim liczne i niezwykle ciekawe muzea.

Jednym z najbardziej interesujących miejsc w Górach Kaczawskich jest Skansen i Muzeum Górnictwa w Leszczynie. W okolicy tej wypalano kiedyś wapno oraz wydobywano rudy miedzi. Obecnie wyrobisko wapienia jest pomnikiem przyrody nieożywionej i zwane jest Wapieniem Niecki Leszczyny. Każdego roku w czerwcu warto wziąć udział w Dymarkach Kaczawskich. Podczas tej imprezy można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wytopu miedzi z margli. W pobliżu zabytkowych pieców biegnie zaś edukacyjna ścieżka Synklina Leszczyny, a patronat nad tym miejscem ma Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych.

Warto także wybrać się do pobliskiej Złotoryi, w której znajduje się kopalnia złota „Aurelia”, a sztolnia tej kopalni udostępniona jest dla turystów. W Złotoryi znajduje się również Baszta Kowalska, która jest świetnym punktem widokowym. Koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Złota oraz pospacerować po mieście i przyjrzeć się uważnie przepięknym zabytkowym kamieniczkom.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Regionalne w Jaworze. Działa ono już prawie od stu lat, a jego początki zawdzięcza się mieszkańcom Jaworu, którzy ofiarowali wiele darów dla muzeum. Siedzibą muzeum jest pobernardyński piętnastowieczny zespół klasztorny. Aktualnie znajduje się tam kilka stałych wystaw. Pierwsza to „Ziemia jaworska w pradziejach” i prezentuje ona znaleziska archeologiczne. Kolejne ekspozycje dotyczą m.in. jaworskiego rzemiosła, wyrobów ze złota, militariów oraz minerałów i kamieni szlachetnych. Bardzo interesująca jest także wystawa etnograficzna, która pokazuje jak wyglądała kiedyś ludowa izba. Warto także zobaczyć „Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej”. Ekspozycja ta znajduje się w klasztornym kościele i obejmuje m.in. przepiękne religijne malarstwo. W ramach muzeum można także zwiedzać wieżę zamku w Jaworze, należącego kiedyś do Piastów.

Miejscowości te to nie tylko niezwykle ciekawe muzea, ale i świetna baza noclegowa, z której wszyscy turyści są bardzo zadowoleni. Warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „Góry Kaczawskie noclegi ” i wybrać odpowiednią dla siebie kwaterę. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>