Kościół w Bystrzycy Kłodzkiej

Południowy zachód Polski, pogranicze polsko-czesko-niemieckie, to obok Tatr i Bieszczad najczęściej wybierany polski region turystyczny. Swoją popularność zawdzięcza on nie tylko nienaruszonej i niepowtarzanej przyrodzie, ale również bogactwu kulturowemu. Ponieważ teren ten często zmieniał właściciela nie brak tu zabytków i pozostałości mających historię niemiecką lub czeską. Jednym z ciekawszych miejsc w kotlinie, jest Bystrzyca Kłodzka – doskonale zachowane i odrestaurowane średniowieczne miasto.

Jednym z głównych zabytków miasta jest kościół św. Michała Archanioła. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z czternastego wieku, niestety informacje te nie podają pierwotnego wyglądu kościoła. Wiadomo, że w tym samym stuleciu do świątyni dobudowano korpus nawowy. Wykorzystano pierwotne mury, a w północnej części wybudowano wieżę. Kościół ucierpiał podczas wojen husyckich, a w 1475 roku spłonął. Rok później dokonano odbudowy, a w siedemnastym wieku przeprowadzono remont obiektu. Aż do dwudziestego wieku świątynia była przebudowywana, dzięki czemu uzyskała swój charakterystyczny i niepowtarzalny wygląd. Kościół wniesiono z kamienia i cegły. Charakterystyczny jest biegnący przez środek świątyni rząd kolumn podtrzymujący sklepienie. W środku znajduje się wiele kamieniarskich detali z trzynastego i czternastego wieku. Zabytkowe są też kraty, chrzcielnica i ambona. Obiekt jest czynny i codziennie odbywają się w nim msze święte oraz nabożeństwa.

Kolejnym zabytkiem o charakterze sakralnym w Bystrzycy Kłodzkiej jest kaplica pod wezwaniem świętego Franciszka Ksawerego. Znajduje się ona poza murami obronnymi, tuż przy wjeździe do miasta z drogi krajowej numer 33. Zbudowano ją w 1681 roku jako wotum, za zachowanie miasta od zarazy. Legendy podają, że właśnie w miejscu, gdzie obecnie stoi kaplica zmarł chory na dżumę mieszkaniec Kłodzka. Kapliczka zbudowana jest na planie kwadratu, zwieńczona jest hełmem z dwiema gałkami i sylwetką świętego Ksawerego. W środku znajduje się ołtarz, a okna mają kształt półkolisty. Kotlina Kłodzka to bardzo turystyczne regiony. Dlatego też istniejąca tu baza noclegowa nie pozostawia powodów do narzekań. Noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej oferują dwa hotele, a w pobliskich wioskach nie brakuje pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>