Koszaliński Pas Nadmorski – atrakcje Sianożęt

Sianożęty mają zaszczyt zaliczać się do Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Jest to obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 36229 ha. Znajduje się nad Morzem Bałtyckim w województwie zachodniopomorskim. Obejmuje pas wybrzeża od Dźwirzyna po Wicie. Leży w trzech powiatach: kołobrzeskim, sławieńskim i koszalińskim. Obejmuje również obszar należący do miasta Koszalina. Jego teren to przede wszystkim wydmy morskie, łąki z roślinnością halofilną oraz tereny leśne.

Koszaliński Pas Nadmorski został utworzony w 1975 roku. Jego głównym zadaniem jest ochrona walorów krajobrazowych oraz różnorodności środowiska naturalnego. Utrzymuje on dotychczasowe zalety krajobrazu naturalnego i kulturowego. Chroni nadmorskie, podmokłe łąki oraz szlak wędrowny ptaków wróblowatych i drapieżnych. W skład chronionego obszaru wchodzą następujące tereny: obszary klifowe, początkowe stadia nadmorskich wydm białych, nadmorskie wydmy szare, żyzne buczyny, grąd subałtycki, lasy lęgowe, kwaśne dąbrowy. Zaliczamy również do nich świeże użytkowane ekspansywnie łąki i podmokłe łąki eutroficzne oraz przymorskie Jezioro Jamno z mierzeją, a także kompleksy lasów i łąk bagiennych, które przylegają do jeziora. Na tych terenach, w granicach pasa nadmorskiego znajduje się również rezerwat przyrody Bielica. Zasięg tego obszaru jest szeroki. Obejmuje brzeg morski, brzeg klifowy, który jest porośnięty lasem brzozowo-sosnowym, piaszczyste wydmy szare i białe a także charakterystyczną dla nich roślinność, pofałdowany teren wysoczyzn morenowych wraz z obniżeniami wytopiskowymi, które czasowo są napełniane wodą. Jest przecięty dolinami rzek, które zmierzają do Morza Bałtyckiego. Teren pasa nadmorskiego zalicza się do gmin: Darłowo, Gygowo, Manowo, Sianów, Mielno, Będzino, Ustronie Morskie oraz miast: Darłowo, Koszalin, Kołobrzeg. Nadzór nad Koszalińskim Pasem Nadmorskim objął Wojewódzki Konserwator Przyrody w Szczecinie. Zachodnia część tego terenu wchodzi ponad to do Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego.

Przebywając na urlopie w Sianożętach można podziwiać te urokliwe miejsca. Przede wszystkim wszędzie, gdzie mamy do czynienia z chronionym terenem, mamy pewność bezpieczeństwa, świeżego powietrza, a co za tym idzie komfortu wypoczynku. Sianożęty dzięki wspaniałej bazie noclegowej (Meteor) wszystko to zapewniają. Można uciec do Sianożęt od codziennego zgiełku, biegu i krzyku i odpocząć na łonie natury w nadmorskiej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>