Ryn – mazurska miejscowość

Ryn to bardzo piękna, mazurska miejscowość. Jest to pewien symbol Mazur. Nie jest jednak tak sławny jak Mikołajki albo Mrągowo. Nie jest to nazwa miasta, które każdy Polak kojarzy. Ryn ma dostęp do dwóch jezior – Ołów i Ryńskiego. Miasto to żyje przez całe lato, przyjeżdża tu sporo turystów.

Jedną z ciekawszych i zarazem bardzo zabawnych imprez odbywających się w miejscowości, jest na pewno "Ryńskie smalczenie z ogórczeniem". Jest to przede wszystkim konkurs na najlepszy smalec z ogórkami kiszonymi, jednak również odbywają się tu bardzo śmieszne mistrzostwa w rzucie ogórkiem. Poza tym odbywa się tu jarmark, gdzie możemy spróbować wielu rodzajów smalcu i ogórków.

Jeśli zapytamy Polaków o zamki krzyżackie w Polsce, to na pewno podadzą Malbork, ale mało kto wie o ryńskim zamku. Jest to drugi zamek pod względem wielkości, zaraz po Malborku, ale równie piękny. Przy zamku znajduje się młyn wodny, odrestaurowany całkiem niedawno, ponieważ jeszcze do pewnego czasu nadawał się jedynie do rozbiórki. Na szczęście został wyremontowany i idealnie wkomponował się w krajobraz. Zamek krzyżacki jest położony tuż nad jeziorem i wspaniale góruje nad miastem. Dzisiaj znajduje się w nim luksusowy hotel.

Podobną atrakcją jest również wiatrak holenderski i jest to rzadki widok na Mazurach. Znajdziemy go jadąc samochodem do miasta od strony Olsztyna. Znajduje się on na wzniesieniu i trzeba przyznać, że prezentuje się znakomicie. Stanowi symbol tego miasteczka. Wiatraki tego typu królowały w Holandii już od XIV wieku, jednak do Polski przyszły znacznie później (dokładnie cztery wieki później). Wiatrak w Rynie pochodzi z 1873 roku. Ze wzgórza, na którym stoi wiatrak, rozpościerają się wspaniałe widoki na pobliskie krajobrazy. Widać stąd oba jeziora.

Baza noclegowa w Rynie jest znakomicie rozwinięta [wejdź na: meteor-turystyka.pl], miasto corocznie przyjmuje mnóstwo turystów. Znajdują się tutaj dwa bardzo wyjątkowe, luksusowe hotele w nietypowych budynkach. Jeśli wolimy jednak trochę pieniędzy zaoszczędzić, znajdziemy bez żadnego problemu miejsca w tańszych pensjonatach albo prywatnych kwaterach. Aby znaleźć oczekiwane miejsce z wysokim standardem, warto je wcześniej zarezerwować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>