Spacerem na Rzepedkę

Rzepedź to duża, ale spokojna wioska położna na Podkarpaciu, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Miejscowość leży nad potokiem Rzepedka oraz rzekami Osławica i Osława. Nad wsią góruje szczyt Rzepedki. Nazwa osady pochodzi od wołoskiego słowa oznaczającego szybki, bystry potok. 

Będąc w Rzepedzi warto wybrać się na spacer na górę Rzepedkę o wysokości 708 m n.p.m. Przez miejscowych nazywaną też Rożynkanią, co oznacza górę w kształcie rogu. Znajduje się ona we wschodniej, skrajnej części Beskidu Niskiego. Stanowi jeden z nielicznych dobrych punktów widokowych w tym paśmie. Lasem porośnięte są tylko stoki północne, natomiast wierzchowinę i stoki południowe zajmują rozległe łąki przypominające bieszczadzkie połoniny. Ze szczytu rozpościerają się więc niesamowite widoki na południowy-wschód. Bardzo dobrze widoczna jest znajdująca się w pobliżu góra Tokarnia w Karlikowie. Można stąd dostrzec także Łopiennik, Woroninówkę, a przy dobrej widoczności nawet Smerek, Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską. Wycieczkę można rozpocząć w centrum wsi, skąd należy udać się drogą w kierunku Szczawnego. Po przebyciu około 1 kilometra należy skręcić na zachód do doliny Rzepedki. Następnie należy minąć cerkiew i wspiąć się jedną z polnych dróżek na grzbiet Rzepedki. Trasa ta nie jest oznakowana, ale jest dosyć łatwa i ciekawa. Spacer w obie strony zajmuje około dwie godziny. Chętni mogą wydłużyć trasę udając się na Połoński Wierch i dalej na zachód zejść do doliny Przybyszowa. Stamtąd Główny Szlak Beskidzki poprowadzi do Komańczy-Letniska.

Infrastruktura turystyczna nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, ale gmina planuje poszerzenie oferty usługowo-rekreacyjnej. Baza noclegowa Rzepedzi (przykład – Rzepedź noclegi, domki, kwatery) jest obecnie skromna, ale warto z niej skorzystać, ponieważ jest naprawdę tania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>