Stronie Śląskie – atrakcyjna miejscowość u podnóża gór

Turyści, którzy lubią wędrować po górach, będą zachwyceni pobytem w miasteczku Stronie Śląskie, które ze wszystkich stron okalają masywy górskie. Ta miejscowość stanowi świetny punkt startowy do wielu wypraw, wiodących przez okoliczne szlaki piesze i rowerowe, dlatego też właśnie powstała w Stroniu Śląskim infrastruktura noclegowa, przygotowana na przyjęcie wczasowiczów. Atrakcję stanowi tu piękno otaczającej przyrody, ale także i kościółki, muzea, obiekty sportowe i przemysłowe, które można zwiedzać.

Można tu odwiedzić niezwykle interesującą hutę szkła, w której gościom pokazuje się poszczególne etapy produkcji szklanych kryształów, zaczynając od wytopu, a kończąc na szlifowaniu i malowaniu gotowych produktów. Dla osób zainteresowanych wydobywaniem surowców sporą ciekawostką okaże się zwiedzenie dawnej kopalni uranu w pobliskim Kletnie. Ten obiekt, niegdyś eksploatowany przez Sowietów, jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników. Znajduje się tu szereg ekspozycji przybliżających życie i pracę górników. Aby zobaczyć skarby, jakie znajduje się w okolicznych górach, warto zobaczyć Muzeum Minerałów w Stroniach Śląskich, oraz Muzeum Ziemi w Kletnie. Na ekspozycjach prezentują się tu niezwykłe kamienie półszlachetne i fascynujące minerały, jak również skamieniałości prehistorycznych zwierząt, pochodzące z epoki lodowcowej.

Kości niedźwiedzi jaskiniowych i innych ogromnych stworzeń można także zobaczyć podczas zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej, która jednak najbardziej znana jest z cudownych kalcytowych nacieków, formujących nawisy, słupy, misy i kaskady we wnętrzu tej krasowej groty. Sporo wiedzy o zachodzących tu zjawiskach fizyko-chemicznych przekażą tablice informacyjne na edukacyjnej ścieżce, która prowadzi dookoła groty. Okoliczne pasma górskie zapraszają nie tylko miłośników wędrówek, ale także kolarzy i fanów nord walkingu. Zimą wielbiciele sportów zimowych skorzystają tu z wyciągów narciarskich i kilometrów dobrze przygotowanych tras, na których można oddawać się białemu szaleństwu na zboczach.

Dla tych, którzy poszukują malowniczego i urozmaiconego miasteczka na noclegi, Stronie Śląskie okażą się idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Zarówno latem, jak i zimą, nie brak w okolicy licznych atrakcji. Tutaj można spędzić czas na zwiedzaniu kopalni i fabryk, poznawać polskie minerały, wędrować śladami prehistorycznych zwierząt, spacerować po górach i uprawiać sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>